DAIRY REPORTER COM; Jim Cornall, 10. märts 2016 Viimati uuendatud 10. märtsil 2016 kell 13.51 GMT

 

Glanbia, Iiri strateegiline fondifond, Rabobank ja Finance Ireland kuulutasid väljauue 110 miljoni dollarilise (100 miljoni eurose) Glanbia MilkFlex fondi loomise plaani.

Fond, mis võidakse käivitada juba 2016. aasta mais, hakkab pakkuma Glanbia piimatarnijatele laene, mille tagasimaksed sõltuvad piimahinna muutustest.

Glanbia andmetel on see esimene omataoline fond, mis pakub Iiri talunikele finantse ebatraditsiooniliste laenuvõimaluste kaudu. Fondi eesmärk on aidata kaitsta talunike sissetulekut praeguse piimaturu muutlikkuse eest.

Seotud GII piimahinnaga

Fondi on sisse planeeritud paindlikud tingimused, mis võimaldavad maksetingimusi reguleerida vastavalt Glanbia Ingredients Irelandi (GII) piima tootmishinna muutustele, pakkudes GII kohaselt niimoodi talunikele vajadusel rahalist leevendust.

Glanbia grupi tegevjuhataja Siobhan Talbot ütles, et selline finantstoode on mõeldud kombineerimiseks piimatalu tekitatud rahavooga nii, et madala hinna korral tagasimakseid ei tehta ja kõrgema hinna korral tehakse suuremaid tagasimakseid.

Rabobank, Iiri strateegiline fondifond, Finance Ireland ja Glanbia käivitavad koos partneritega piimakarjakasvatajatele laenufondi.

Glanbia plaanib fondi investeeringuid teha ja Finance Ireland plaanib hallata laene ja kõike fondiga seonduvat.

„Tähtis pilootprojekt“

Fondi käivitamisel kõnet pidades ütles Euroopa Liidu põllumajanduse ja maaelu arengu volinik Phil Hogan: „See on väärtuslik abi piimakarjakasvatajatele, sest aitab neil ühtlast sissetulekut säilitada. Euroopa Liidu peretaludes on see praegu eriti keeruline. Glanbia MilkFlex fondist võib saada tähtis pilootprojekt selliste rahastamisvahendite algatamisel.“

Laenude standardpikkus on kaheksa aastat, aga seda võib pikendada maksimaalselt kahe aasta võrra, kui miski põhjustab turu volatiilsust.

Infoseminarid

Finance Irelandi esimees Billy Kane ütles: „Meil on hea meel olla tähtsal kohal selles väga uuenduslikus Glanbia tarnijate rahastamisvõimaluses, ja tahaksime tulevikus näha sellise võimaluse pakkumist ka teistele tarnijatele.“

Finance Ireland korraldab aprillis GII haardealas mitmeid seminare, mille käigus antakse rahastamise taotlemisest huvitatud piimakarjakasvatajatele vastavat infot.

 

Plaanitava laenutoote omadused

Ajutine laenu tagasimaksete vähenemine, kui GII piima tootmishind langeb alla 0,31 dollari (0,28 euro) liitrist kolm kuud järjest

Laenu tagasimaksmine peatatakse, kui GII piima tootmishind langeb alla 0,29 dollari (0,26 euro) liitrist kolm kuud järjest või kui teatamiskohustuslik loomataud vähendab eelmise aastaga võrreldes oluliselt piimatoodangut

Laenu tagasimaksed suurenevad, kui GII piima tootmishind tõuseb üle 0,37 dollari (0,34 euro) liitrist kolm kuud järjest.

GII arvab tagasimaksed automaatselt tarnija müügikviitungilt maha.

Madala piimatoodanguga kuudel (novembrist veebruarini) laenu tagasimaksmist ei toimu.

Laenu antakse summas 27 400 dollarit (25 000 eurot) kuni 329 000 dollarit (300 000 eurot).

Laenusid saab kasutada taludes tootmisvahenditesse investeerimiseks, et toetada juba olemasolevat või veel arenevat piimatootjat.

Laenamise aluseks on taluniku äriplaan.
Ka uutele piimatootjatele on kindlad laenusummad eraldatud.
Tarnijal peab laenu kehtivusajal olema kehtiv GII piimatarne leping.