Tulundusühistu EPIKO tunnustatud tootjarühma äriplaani tegevuste elluviimist on toetatud PRIA poolt MAK meetme 9.1 tootjarühma loomise ja arendamise toetuse raames. Äriplaani tegevused ja investeeringud on teostatud aastatel 2015-2020.                                                                                                                                                                                                                       

Tunnustatud tootjarühma toetuse kasutamise põhieesmärgiks on oma liikmete poolt toodetava toorpiima ühine turustamine ning ühistulise piimatöötlemise arendamine ning edendamine Eestis.  Tegevuste elluviimise tulemusena on oluliselt suurenenud piima varumise maht nii liikme kohta kui ka tervikuna TÜ EPIKOs, mis on võimaldanud tänu mahuefektile parandada tootjate majanduslikku positsiooni toormeturul. Kõrvuti mahuefekti saavutamisega on kesksel kohal olnud tegevused ühistulise suurpiimatööstuse rajamiseks, mis lõppkokkuvõttes kindlustaks tootjaile stabiilsema majandamise keskkonna ning ka konkurentsivõimelisemad hinnad toorpiima eest.  Läbi on viidud koolitusi ühistu juhtidele ja liikmetele, korraldatud on õppereise, aidatud kaasa  tootmissisendite ühise hankimise korraldamisele,  ellu on viidud laiapõhjalise koostöö arendamiseks vajalikke tegevusi, sh ühise toote ja kaubamärgi arendamine,  põllumajanduse-piimatootmise populariseerimine. Lisaks loe ühistu ülevaatest Tulundusühistu EPIKO .                                                                                                                                                                                                                ________________________________________________________________________________________________________

 

Coop toob uuest nädalast üle Eesti müügile Ausa Piima, mille iga müüdud liitri pealt makstakse farmeritele täiendavalt kümme senti selleks, et Eesti piimatootjad ei peaks piima müüma alla omahinna.

Coop juhatuse esimehe Jaanus Vihandi sõnul on Ausa Piima näol tegemist Eesti esimese fair trade tootega, mille kaudu on tarbijatel reaalselt võimalik kaasa aidata Eesti piimafarmide säilimisele. „Oleme koostöös EPIKO 75 piimafarmi ning Farmi piimatööstusega leidnud võimaluse sektorit aidata ning selle koostöö fair trade põhimõttel ka tööle saanud,“ lisas Vihand. Sisuliselt tähendab see Vihandi sõnul, et nii kaupmees kui ka piimatöötleja on loobunud oma kasumlikkusest ning tarbijatel on võimalik anda oma lisapanus selleks, et vajalikud kümme senti liitri kohta farmeritele jõuaksid.

Alates 2014ndade tõttu Eestis vähenenud piimalehmade arv juba 9000 võrra ning sama suurt kadu näevad farmerid ka käesoleval aastal. „Juba tänaseid ettevalmistus vaadates on näha, et aasta pärast on Eestis ca 10 000 piimalehma vähem,“ ütles EPIKO nõukogu esimees Märt Riisenberg. „Selleks, et Eesti farmerid ei peaks oma tootmist veelgi rohkem kokku tõmbama või üldse lõpetama, peaks toorpiima müügihind olema ca 10 senti liitri kohta kõrgem,“ täiendas Riisenberg.

Farmi piimatööstuse juhataja Valdis Noppeli sõnul Eesti oma piimatootmise jätkusuutlikkus kõigi Eestimaallaste südameasi. „Kui tahame Eesti piima juua ka kaugemas tulevikus, siis selle nimel tuleb tegutseda juba täna,“ ütles Noppel. Piimafarmerite jätkusuutlikkuse printsiip on Noppeli sõnul nende koostöö üks olulisemaid põhimõtteid ning seetõttu on Farmi olnud alati valmis oma tarnijatele maksma turu keskmisest kõrgemat hinda.

Ausa Piima pakendil on graafiliselt kõigile tarbijatele välja toodud, kuidas kujuneb piima lõplik hind ning kui suure osa sellest saavad farmerid. Vihandi sõnul on tarbijate teadlikkus oluline Ausa Piima eesmärkidest ja mõjust. „Mida selgemini mõistab tarbija oma võimalusi Eesti farmereid toetada, seda parema meelega nad seda ka teevad,“ lisas Vihand.

Aus Piim tuleb müügile kõikides Konsumites, Maksimarketites ning A ja O kauplustes üle Eesti.

Ausa Piima pilte on võimalik alla laadida siit.

 

Lugupidamisega

Martin Miido

Kommunikatsioonijuht

 

<image001.png>

 

Coop Eesti Keskühistu

Kalda 7C, Tallinn 11625, Estonia

tel +372 671 0430

mob +372 56 954 754

See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

www.coop.ee