Möödunud kolmapäeval korraldas EPIKO TÜ karjalaskepäeva. Päeval külastasid peaaegu 180 koolilast Rakvere Piimaühistu TÜ nelja farmi ning vaatasid kuidas farmides töö käib ja kuidas kari karjamaale lastakse. EPIKO TÜ karjalaskepäeva eesmärgiks on propageerida põllumajandust ning maaelu ja tutvustada noortele läbi erinevate tegevuste piimatootmist.
Rakvere Piimaühistu TÜ tegevjuhi Priit Putko sõnul on plaan muuta selline üritus iga-aastaliseks traditsiooniks. „Tänane päev näitas, et lastel on sellist päeva vaja ja ka Skandinaavias on analoogsed karjalaskepäeva üritused populaarsed“, sõnas Putko.
Oma farme näitasid Kohala SF OÜ, Kaarli Farm OÜ, Idavere Mõis OÜ ja Varudi Mõis OÜ. Peale farmide külastust näitas Mika Vehmanen Kohala Mõisas lastele ka hobuseid. Kohala Mõisas toimus lastele infoüritus „Piim ei tule poest“. Maag piimatööstuse turundusjuht Ruta Kallaspoolik selgitas lastele, kuidas toodetakse piima, jogurtit, kohukesi. Imavere Piimandusmuuseumi naised rääkisid karjalaskepäeva ajaloost ja tavadest. Lapsed said proovida teha võid ja päeva lõpus oma kuuldud-nähtud teadmisi viktoriinis näidata.
Riigikogu liige Kalvi Kõva kommenteeris, et tegu on väga positiivse ettevõtmisega. „Selline üritus, mis täna siin toimub, on väga vajalik ja tänuväärne üritus, sellised päevad lastele ja noortele võiks toimuda igas maakonnas. Leib ja piim on meie toidulaual olnud sajandeid. See tundub väga tavaline, et piim ja leib on olemas aga et lapsed väärtustaksid toitu, siis seda tuleb neile meelde tuletada ja rääkida-näidata kui raskelt tegelikult see lihtne toit meie lauale jõuab,“ sõnas Kalvi Kõva.
Uurisime ürituse korraldajalt miks selline üritus sai korraldatud. Üllas Hunt EPIKO TÜst sõnas: „Üritus sai korraldatud mitmel põhjusel. Lisaks oma tavategemistele – tootmisele ja turundamisele, on Epiko hakanud korraldama üritusi, mille raames me mõtleme kaugemale, mõtleme järeltulevale põlvele, kellele on vaja näidata, kuidas toit nende lauale jõuab. Teine pool asjal on see, et koostegemine liidab ka meie oma liikmeid, farmereid. Päeva planeerides näitasid paljud meie liikmed huvi ja tahet selles ürituses kaasa lüüa, olla kasulikud laiemalt, olla nähtavad, teha midagi enamat oma igapäevatööst. See on hea märk tulevikuks. Loodame järgmisel aastal teha asja laiemalt, üle–Eestiliselt. See teema puudutab kõiki ja läheb südamesse. Lapsed on ju meie tulevik“.
24.05.2013, Meelika Sander-Sõrmus